Botox – zmarszczki
Opis zabiegu
Zabiegi z użyciem Toksyny botulinowej – botoxu, wykonywane są z powodzeniem już od wielu lat. Co ciekawe, cząsteczka jadu kiełbasianego po raz pierwszy w celach estetycznych wstrzyknięta była mężczyźnie!
Po tym czasie botox wykonywany był coraz większej liczbie pacjentów. W 2002 r amerykańskie towarzystwo FDA zatwierdziło oficjalnie toksynę botulinową typu A do wykonywania jej w celach estetycznych. Po tym czasie zabieg ten szybko zyskał rzeszę zwolenników.
W dzisiejszych czasach jest to bardzo powszechny zabieg, z powodzeniem wykonywany w wielu gabinetach medycyny estetycznej. Można powiedzieć, że jest to zabieg “lunchowy” gdyż nie niesie ze sobą żadnego okresu rekonwalescencji. Zaraz po zabiegu spokojnie można wrócić do codziennych obowiązków.
W wyniku ciągłej mimiki naszej twarzy, podczas uśmiechu czy zdziwienia, z biegiem czasu powstają drobne zmarszczki, które z czasem stają się bardziej widoczne i głębsze. Dlatego iniekcje botoksu z powodzeniem podawane są pacjentom, którzy mają nadmierną ekspresję górnych mięśni twarzy. Podczas zabiegu małe dawki preparatu podawane są w określone miejsca, tak by zniwelować problem nadmiernej mimiki twarzy, zapobiec nadmiernym kurczom mięśni w efekcie zniwelować zmarszczki: czoła, lwią zmarszczkę czy kurze łapki.
Botox zmniejsza aktywność mięśni, paraliżuje je, blokuje uwalnianie neuroprzekaźnika jakim jest acetylocholina w obrębie nerwów. Dzięki czemu natychmiastowo uzyskujemy efekt młodszej, wypoczętej twarzy. Preparat działa tylko tam gdzie został podany. Dobrze podany nie rozprzestrzenia się i nie działa na inne mięśnie twarzy. Dzięki podaniu konkretnej dawki w mięsień, hamuje jego aktywność dzięki czemu nasza twarz nie wykonuje tak intensywnych ruchów mimicznych jak przed zabiegiem.
Przebieg zabiegu
Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarza medycyny estetycznej. Po objaśnieniu przebiegu całego zabiegu i po wykluczeniu przeciwwskazań. Pacjent proszony jest o wypełnienie ankiety zabiegowej. Następnie pacjent siada na leżance, lekarz dokładnie przygląda się mimice twarzy, prosi o zrobienie kilku konkretnych min przez pacjenta i decyduje gdzie najlepiej podać preparat, by uzyskać zadawalający efekt zabiegowy.
Preparat z toksyną botulinową podawany jest malutką, sterylną, jednorazową strzykawką z cienką igłą. Sam proces podawania preparatu jest krótki, trwa około 10 minut i jest całkowicie bezbolesny. Nie ma potrzeby podawania dodatkowego znieczulenia.
Na pełen efekt zabiegu należy poczekać około 2 tygodni, natomiast pierwsze efekty widoczne są już po 2-3 dniach od wykonanego zabiegu. Efekt utrzymywania się toksyny botulinowej w organizmie jest bardzo indywidualny natomiast z reguły jest to 4-6 miesięcy. Zabieg nie zmienia rysów twarzy i nie powoduje całkowitego zmrożenia mimiki twarzy.
Najczęstsze miejsca zabiegowe
Zabieg ten wykonywany jest najczęściej w okolicach górnych twarzy, tj. zmarszczki poziome czoła, lwia zmarszczka, kurze łapki czy zmarszczki nosa. Botox z powodzeniem używany jest także w celu delikatnego uniesienia brwi, co daje efekt wypoczętej twarzy.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu z użyciem botoxu przez okres około 4 godzin nie powinno się wykonywać gwałtownych, schylających ruchów. Nie zaleca się masowania miejsc poddanych zabiegowi ani picia alkoholu. Należy także unikać dźwigania ciężkich rzeczy. Nie powinno się także w tym dniu korzystać z sauny, solarium, basenu czy siłowni.
Dodatkowo zaleca się, aby osoby stale biorące zioła takie jak dziurawiec, nagietek, rumianek, witamina E zaprzestały ich zażywania 10 dni przed zabiegiem. W celu uniknięcia mniejszego efektu zabiegowego.
Wskazania:
- Nasilona, nadmierna mimika twarzy
- Zmarszczki poziome czoła, oczu, lwia zmarszczka, zmarszczki nosa
- Przerost mięśni mimicznych
- Ciągłe, mimowolne marszczenie twarzy
- Prewencja przeciwzmarszczkowa
- Nadpotliwość pach
- Zmęczona, groźnie wyglądająca twarz
Przeciwwskazania:
- Ciąża
- Karmienie piersią
- Choroba Parkinsona
- Alzheimer
- Stwardnienie Rozsiane czy inne choroby układu nerwowego
- Choroby sercowo-naczyniowe
- Uczulenie na białko
- Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
- Nieleczona cukrzyca
- Przyjmowanie leków przeciw grypie ( przeciwgorączkowych, przeciwbólowych)
- Antybiotyki
- Leki regulujące pracę serca
Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej.
Zabieg z powodzeniem może być łączony z zabiegami takimi jak mezoterapia igłowa, peelingi chemiczne czy wypełniacze tkankowe.
Informacja o wsparciu naszej działalności
Dziękujemy, że odwiedzasz nasz blog i korzystasz z treści, które przygotowujemy z pasją i zaangażowaniem. Chcielibyśmy poinformować Cię, że niektóre linki na naszej stronie to tzw. linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na zakup produktu lub usługi, do którego prowadzi link, otrzymamy niewielką prowizję – bez dodatkowych kosztów dla Ciebie. Dodatkowo, na stronie mogą być wyświetlane reklamy w ramach programu Google AdSense, które pomagają nam utrzymać blog i nadal dostarczać Ci wartościowe treści. Twoje wsparcie pozwala nam rozwijać Skinboost i dzielić się wiedzą na temat pielęgnacji skóry oraz zabiegów kosmetologicznych. Dziękujemy za Twoje zaufanie i obecność! Skinboost – z pasji do pięknej i zdrowej skóry 💖